Powiat Brzeski skorzysta z rządowego wsparcia na rozwój nowoczesnego kształcenia zawodowego. 12 milionów złotych będzie kosztować utworzenie Branżowego Centrum Umiejętności w Zespole Szkół Ponadpodstawowych w Grodkowie w ramach Krajowego Planu Odbudowy. Planujemy remont warsztatów w celu utworzenia nowoczesnej bazy logistycznej. BCU stanie się nowym rodzajem placówki oświatowej umożliwiającej uzyskanie i uzupełnienie wiedzy oraz kształcenie w ramach autorskiej, wymyślonej przez nas kwalifikacji.
W ramach tego programu zmodernizujemy budynki i pomieszczenia, doposażymy szkołę w nowe urządzenia oraz maszyny. Nowoczesna baza szkoleniowa pozwoli również na organizowanie zajęć praktycznych z zakresu kształcenia zawodowego w warunkach przypominających realne środowisko pracy.
Ale zyska nie tylko Zespół Szkół Ponadpodstawowych, ale również sam Grodków i cały nasz region. Branżowe Centrum Umiejętności stanie się centrum wymiany wiedzy i doświadczeń pomiędzy uczelniami, biznesem i szkołami.
Dodajmy, że informacje o wsparciu dla naszego Powiatu przekazał na poniedziałkowej konferencji prasowej Wiceminister Obrony Narodowej Marcin Ociepa wraz z wicewojewodą Tomaszem Witkowskim.
Opolskie szkolnictwem zawodowym stoi. Wczoraj (04.04) po południu w Teatrze Kochanowskiego w Opolu uroczyście podsumowano projekt „Opolskie szkolnictwo zawodowe dla rynku pracy-2”. W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele firm organizujących staże dla młodzieży, nauczyciele, samorządowcy, a także sami uczniowie.
Warto podkreślić, że dzięki zbudowanym relacjom szkoła-pracodawca oraz kontaktom z biznesem, młodzież z naszego powiatu ma super okazje do zdobycia nowego doświadczenia i poznania pracy na konkretnych stanowiskach.
Naszymi koordynatorami projektu były cztery szkoły zawodowe:
- Zespół Szkół Budowlanych im. Księcia Jerzego II Piasta w Brzegu
- Zespół Szkół Ekonomicznych w Brzegu
- Zespół Szkół Zawodowych nr 1 im. Marii Skłodowskiej-Curie Brzeg
- ZSP Grodków
W uroczystej gali uczestniczyli również starosta brzeski Jacek Monkiewicz oraz Monika Jurek - radna Powiatu Brzeskiego.
W ramach projektu Opolskie szkolnictwo zawodowe dla rynku pracy - uczniowie ZSP Grodków pierwszego dnia zwiedzili🚌 Wioskę energetyczną w Feldheim (Niemcy) 🇩🇪, która od ponad dekady jest całkowicie energetycznie samowystarczalną miejscowością.
Drugiego dnia byliśmy na międzynarodowych targach ITB Berlin 👍 poznajemy kultury i atrakcje turystyczne całego świata 🇪🇺🇻🇳🇮🇹🇬🇧🇸🇬🇵🇫🇵🇦🇵🇪🇵🇰🇷🇴🇩🇪🇳🇪🇲🇨🇮🇱🇬🇳🇬🇦.
Ostatniego dnia uczniowie zwiedzili główne zabytki Berlina - w tym Reichstag i Brama Brandenburska 😊.
W ramach projektu "Opolskie szkolnictwo zawodowe bliżej rynku pracy" dzisiaj w naszej szkole jest zorganizowane szkolenie z zakresu badania podstawowych parametrów gleby i wody. W szkoleniu biorą udział uczniowie Technikum Mechanizacji Rolnictwa i Agrotroniki.
10 września wybrani uczniowie z naszej szkoły wzięli udział w dwudniowej wycieczce w ramach Projektu "Opolskie Szkolnictwo Zawodowe dla Rynku Pracy". Głównym celem wyjazdu był udział w warsztatach tematycznych związanych z tworzeniem marki lokalnej produktów wytwarzanych w gospodarstwach na podstawie gospodarstwa rybnego Łowisko Podolsze w Dolina Karpia w Zatorze oraz Centrum Produktu Lokalnego w Rzuchowej.
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
Podkategorie
ERASMUS+
ERASMUS+ to unijny program edukacyjny, który powstał z myślą o umożliwianiu mobilności edukacyjnej, wymianie dobrych praktyk i tworzeniu partnerstw strategicznych. Program Erasmus+ zapewnia wsparcie finansowe dla instytucji i organizacji działających w obszarze edukacji i szkoleń w Europie.
W praktyce oznacza to, że w ramach programu możliwa jest zagraniczna mobilność – wyjazdy w celach edukacyjnych (studia, praktyki, szkolenia, wolontariat) uczniów, studentów, kadry dydaktycznej i pracowników administracyjnych. Program wspiera budowę partnerstw pomiędzy szkołami wyższymi i średnimi, przedsiębiorstwami oraz organizacjami non-profit na rzecz wzmacniania innowacyjności i budowania wiedzy.
AKTUALNOŚCI