„Opolskie szkolnictwo bliżej rynku pracy”

W tym roku szkolnym nasi uczniowie uczestniczyli w praktykach zawodowych.
W listopadzie 2013 r. 5 uczniów z kl. I Technikum Agrobiznesu (Karolina Mazurek, Klaudia Bąk, Angelika Sawicka, Piotr Chwaliński i Filip Mucha) wyjechało do Zakrzowa do Ludowego Klubu Jeździeckiego „LEWADA”, gdzie mogli zdobyć doświadczenie w opiece i chowie koni. Poza tym właściciel klubu i stadniny pan Andrzej Sałacki przeprowadził kurs jeździectwa dla naszych praktykantów.

W maju 2014r. młodzież z III kl. Technikum Informatycznego odbyło 4 tygodniową praktykę zawodową w ciekawych i dokładnie wyselekcjonowanych firmach w Opolu, Wrocławiu, Prudniku, Kędzierzynie, Skarbimierzu i Nysie. Uczniowie mogli rozwijać swoje umiejętności z zakresu obróbki graficznej, obsługi sieci komputerowych czy programowania. Poza tym nabyli doświadczenie w administrowaniu przedsiębiorstwem oraz w obsłudze klienta.

Młodzież przebywająca na praktykach wróciła pełna zadowolenia oraz chęci do pracy w szkole, a opiekunowie praktykantów w zakładach pracy nie szczędzili słów pochwały dla naszych uczniów.

W naszej szkole działają również 3 zespoły „design thinking”, które mają za zadanie wypracować nowe rozwiązania technologiczne w obszarze motoryzacyjnym
i ekonomicznym. W dniu 02.04.2014 r. uczniowie Mateusz Fiałkowski, Michał Nowak i Sławomir Wajman z klasy III Technikum Pojazdów Samochodowych mieli okazję zwiedzać firmę Jonson Controls w Skarbimierzu. Zakład zajmuje się produkcją foteli do samochodów osobowych m. in. Mercedesa, BMW, Opla oraz samochodów ciężarowych. Uczniowie poznali technologię produkcji i montażu foteli samochodowych. Końcowym etapem tego spotkania było podjęcie się przez uczniów zaprojektowania urządzenia dla zakładu, które będzie wykorzystane do montażu foteli samochodowych BMW. Opiekunem zespołu był Andrzej Chwałek. Natomiast
w dniu 4 kwietnia 2014 r. uczennice Technikum Ekonomicznego reprezentowały kolejne dwa zespoły „design thinking”. W skład pierwszego zespołu weszły: Kasia Iwanicka, Ada Skupień oraz Karolina Wolny. Natomiast drugi zespół reprezentowały: Aneta Gawińska, Monika Gazdowicz oraz Daria Setla.

Dzięki uprzejmości Pana Pawła Badowskiego – właściciela firmy FIRESHOP.PL, który zajmuje się sprzedażą sprzętu gaśniczego, materiałów pierwszej pomocy przedmedycznej oraz BHP (odzież, obuwie, środki ochrony indywidualnej), dziewczyny miały okazję poznać funkcjonowanie i strukturę przedsiębiorstwa. Na zakończenie spotkania ustalono obszar działania zespołów, który został nazwany ,, Nie żyję dla ognia”. Projekt ma charakter kampanii społecznej, której celem jest wpływanie na świadomość społeczeństwa w zakresie podniesienia poziomu bezpieczeństwa pożarowego w domu, w szkole i w pracy. Uczestniczki projektu będą mogły w praktyce wykorzystać wiedzę zdobytą w czasie zajęć z przedmiotów zawodowych, m.in. poprzez przygotowanie działań promocyjnych, marketingowych, kontakty z mediami, współpracę z organami administracji publicznej, strażą pożarną, wyreżyserowanie filmów edukacyjnych.

Poza tym uczniowie mieli okazje uczestniczyć w 30 godzinnych zajęciach dodatkowych prowadzonych przez nauczycieli z wykorzystaniem nowoczesnych narzędzi ICT. Były to : grafika komputerowa, własna firma – własny start
i nowoczesna księgowa. Odbyły się również zajęcia z języka angielskiego zawodowego.

W ramach projektu nie zapomniano również o artystycznej duszy naszych uczniów. Grupa uzdolnionych muzycznie młodych ludzi brała udział w warsztatach
w profesjonalnym studiu nagrań RCRE, podczas których nagrali swoją płytę DEMO.

W przyszłym roku szkolnym zaplanowany jest wyjazd 10 uczniów wraz z opiekunem na targi branżowe do Genewy na Geneva Motor Show oraz 10 naszych uczniów zdobędzie dodatkowe kwalifikacje na kursie wózków jezdniowych oraz 2 uzyska uprawnienia spawalnicze.

Lider projektu: Katarzyna Gwóźdź

© 2021 Tomasz Tomaszewski. All Rights Reserved.
Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności    Jak wyłączyć cookies?    Cyberbezpieczeństwo
ROZUMIEM